اطلاعیه مهم در مورد نحوه توزیع کارپول بی حسی

اطلاعیه مهم در مورد نحوه توزیع کارپول بی حسی

اطلاعیه مهم در مورد نحوه توزیع کارپول بی حسی

همکاران گرامی همانطور که مستحضرید از اواسط سال ۱۳۹۷ دندانپزشکان کشور با کمبود کارپول بی حسی و  به دنبال آن افزایش قیمت هر بسته تا بیش از ۴۰۰ هزار تومان مواجه شدند.  به دنبال این امر انجمن دندانپزشکی ایران با رایزنی با دو شرکت توزیع کننده ی اصلی (برگ سبز آترین و پدیدآوران بین الملل آپادانا) رایزنی نموده و با همکاری این عزیزان، شعب انجمن و تعاونی دندانپزشکان ایران بخشی از مسئولیت توزیع کار پول را به عهده گرفتند که خوشبختانه آخرین سهمیه ها که مربوط به اردیبهشت ماه امسال می‌باشد نیز در حال توزیع است.
روش توزیع مزبور خصوصاً در خارج از تهران چند مشکل اساسی داشت:
یک) همکاران شعب انجمن بنا بر مفاد اساسنامه به دلیل محدودیت حقوقی و منع فعالیت انتفاعی نمی‌توانستند مناسبات مالی جامعه با شرکت توزیع کننده و دندانپزشکان داشته باشند.همین امر دریافت و انتقال پول کارپولها را با مشکل مواجه میکرد.
دو) توزیع توسط انجمن دارای بار مالی بود و گرچه بخشی از آن توسط شرکت توزیع کننده جبران می شد لیکن نفس هزینه برای این امر مغایر با مسئولیت انجمن بود.
سه) همکاران برای اخذ کارپول بایستی مدارک شناسایی ارائه می‌کردند و برای هر بار اخذ کارپول بایستی رسید دریافت را امضا                      می نمودند.این امر را متناسب با حفظ شأن و منزلت همکاران نمی دانستیم.
چهار) همکاران برای اخذ کارپول بایستی به محل تعاونی در تهران و برخی استان‌ها ، شعب انجمن یا مطب همکاران مراجعه می‌نمودند
پنج) در تهران با توجه به وسعت ر فت و آمد جهت اخذ کارپول از تعاونی با مشکل جدی مواجه بود.
شش) همچنین در اسفندماه موضوع توزیع کارپول توسط شرکت توزیع دارو پخش از طریق داروخانه ها مطرح شد که در بدو امر در دو استان کشور موجب بروز مشکل و عدم توزیع کارپول گردید
با توجه به آنچه گفته شد موضوع توزیع اینترنتی و فروش آنلاین در دستور کار انجمن دندانپزشکی ایران قرار گرفت نامه‌ای به وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی نوشته شد(پیوست شماره یک) و متعاقب آن جلسه‌ای بین رئیس هیئت مدیره انجمن و قائم مقام وزیر جناب آقای دکتر حریرچی در ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ برگزار گردید. پس از جلسه مذکور به اداره کل دارو توجه گردید انجمن دندانپزشکی ایران بر توزیع کارپول نظارت نمایند.
در نیمه دوم فروردین ماه جلسه ای  با حضور
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران مدیرعامل کارخانجات داروپخش(اصلی ترین تولید کننده کارپول بی حسی)
مدیر عامل یکی از شرکت های توزیع کالا
مدیرکل داروی وزارت بهداشت
و کارشناسان مربوطه برگزار گردید.
پس از توافقات به عمل آمده طی نامه‌ای از طرف جناب آقای دکتر عبده زاده مدیر کل داروی وزارت بهداشت. مقرر شد از ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۸ توزیع کارپول بی حسی در بخش خصوصی از طرف شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران انجام گیرد(پیوست شماره ۲)
انتخاب شرکت تعاونی دندانپزشکان به چند دلیل عمده صورت گرفت:
۱)انجمن دندانپزشکی ایران یک نهاد غیر انتفاعی است و قصد ورود به یک فعالیت اقتصادی نداشت.
۲) شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران یک نهاد مردمی با سابقه ۳۰ ساله و عضویت تعداد زیادی از دندانپزشکان ازگزینه های اولیه پذیرش این مسئولیت بود. در جهت جلوگیری از انحصاری شدن و تلاش برای ارایه خدمات بهتر پس از تکمیل بانک اطلاعات دندانپزشکان و مراکز ارایه خدمات دندانپزشکی ازسایر شرکتها نیز می‌توان در امر توزیع کمک گرفت
۳) نظارت بر عملکرد تعاونی دندانپزشکان برای انجمن  دندانپزشکی امکان پذیر تر از سایر شرکت‌های توزیع کننده بود.
پس از صدور نامه فوق الذکر و از آنجا که تعهد انجمن دندانپزشکی ایران فروش آنلاین کارپول. دندانپزشکی بوده است اطلاع‌رسانی برای ثبت مشخصات همکاران در سایت کانال تلگرامی مخصوص آغاز گردید
و هم اکنون نزدیک به ۱۳۰۰۰ نفر از همکاران دندانپزشک مشخصات خود را در سامانه های مذکور ثبت کرده اند. همینجا از همکارانی که تاکنون مشخصات خود را ثبت ننموده اند میخواهیم با مراجعه به لینک http://bif.ly/zdd8kv و یا از طریق رباط تلگرامی.        Idsplud_boy@مشخصات خود را ثبت و تکمیل نمایند.
همچنین برای کمک به توزیع آنلاین کارپول فراخوان جهت همکاری شرکت‌های متقاضی داده شده و تاکنون پنج شرکت آمادگی خود را برای توزیع کارپول بی حسی اعلام نموده اند   لیست شرکت های متقاضی به شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران تقدیم گردیده تا پس از اعتبار سنجی و تایید مراجع ذیصلاح از همکاری آنان استفاده شود. لازم به ذکر است از آنجا که برخی شرکت‌های توزیع کننده طبق نظر مدیریت کارخانجات تولیدی و سازمان های نظارتی وجود مجوز برای توزیع کارپول به عنوان دارو را نیاز مند مجوز توزیع دانسته بودند با پیگیری‌های انجام شده موضوع در کمیسیون ماده ۲۰ مطرح و برای مدت ۳ ماه به صورت آزمایشی این مجوز برای شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران صادر گردید (پیوست شماره ۳).
و ما چند نکته مهم:
۱.با توجه به تجربه  نیمه دوم سال ۱۳۹۷ انجمن و تعاونی صرفاً اعلام آمادگی برای توزیع کارپول در بخش خصوصی نموده و به هیچ عنوان خواستار انحصار نبوده و نیستند ما هم اکنون در حال بررسی و زمینه‌سازی برای یک سرور مرکزی هستیم تا به وسیله داده های موجود از همکاران دندانپزشک، شرکت های متعددی امکان توزیع و فروش آنلاین را داشته باشند.
۲) در سیستم جدید فروش آنلاین بسته های کارپول به قیمت مصوب بدون هیچگونه افزایش به آدرس مطب همکاران پست خواهد شد بنابراین نیاز به حضور همکاران در محل (داروخانه /شعب انجمن /نمایندگی های توزیع و غیره ) نخواهد بود.
۳) در سال گذشته اداره کل تجهیزات تصمیم گرفت که توزیع مواد و وسایل که از ارز دولتی استفاده کرده اند از طریق سایت فروش اینترنتی انجام دهد همان زمان عده‌ای که منافعشان در توزیع غیر شفاف و سنتی بوده و از صف کشیدن و خواهش کردن همکاران دندانپزشک برای گرفتن اجناس سهمیه ای لذت می بردند به اسم انحصار در توزیع جلوی این کار را گرفتند و همگان شاهد بودیم که بعد از گذشت یک سال هنوز سیستم توزیع مواد و وسایل دندانپزشکی عادلانه منظم و عزتمندانه نیست.
۴) شرکت‌هایی که توانایی لازم و استانداردهای تعریف شده را بنا بر تایید مراجع ذیصلاح داشته باشند به ترتیب درخواست و اعتبارسنجی طرف همکاری شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران قرار خواهند گرفت.
۵ توزیع اینترنتی فروش آنلاین با توجه به اینکه عمده همکاران عادت به خرید حضوری و به شیوه سنتی دارند کار بدیع و البته همراه با مشکلاتی خواهد بود از همه همکاران دعوت می کنیم با صبر و حوصله اجازه دهند به روش سالم عادلانه و عزتمندانه فروش آنلاین در محصول مهمی مثل کارپول بی حسی انجام گیرد
متاسفانه جمعی که همواره در هر کاری فقط انتقاد و ناامیدی را به بدنه جامعه دندانپزشکی تزریق می کنند از هم اکنون و قبل از شروع توزیع کارپول کارشکنی را آغاز کردند  اینآن تا زمانی که انحصار توزیع کارپول دست یک یا دو شرکت خصوصی بود دم بر نمی آوردند و اکنون که با همت نمایندگان صنف، امکان توزیع در اختیار شرکت تعاونی به عنوان یک نهاد مدنی در آمده دلسوزی های شان!!! آغاز گردیده است.
هیچ کاری خصوصاً در شروع بدون نقص و کاستی نیست به همکاران اطمینان می‌دهیم که با همراهی ایشان در جهت ثبت نام در سامانه عضویت جامعه دندانپزشکی ایران و در صورت استمرار سیاست‌های وزارت بهداشت تجربه موفقی از سپردن مسئولیت به دست نهادهای مردمی را رقم خواهیم زد.
همکاران جهت هر گونه پرسش مراتب را از روشهای زیر اطلاع داده و پاسخ لازم را دریافت دارند:
پست الکترونیک
ارتباط از طریق ادمین کانال
تلفن در ساعات اداری
دکتر علی تاجرنیا
رئیس هیئت مدیره
انجمن صنفی دندانپزشکی ایران

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر